Mistrzowie skoków narciarskich

Skoczek narciarski Kamil Stoch zdobył na małej skoczni pierwszy złoty medal dla Polski na Igrzyskach w Soczi. Kilka dni później wywalczył drugi złoty medal, na skoczni K-120. Zdeklasował rywali. W tej trudnej i niebezpiecznej dyscyplinie Polska triumfowała także w przeszłości.

Na złote medale Kamila Stocha czekaliśmy 42 lata. Pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich, a zarazem zdobywcą pierwszego w historii złotego medalu olimpijskiego dla Polski, został w 1972 roku w Sapporo Wojciech Fortuna. Polak nie był faworytem w konkursie, choć wygrał eliminacje. Pierwsze miejsce w skokach ze skoczni K-90 było dla Fortuny wielkim zaskoczeniem: „Była większa prawdopodobność wygrać bilion w Totolotka, aniżeli mistrzostwo olimpijskie” – opowiadał autorom filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Telewizję Polską.

Na kolejne medale dla Polski w skokach narciarskich Polacy przyszedł czas 30 lat później. W Salt Lake City w 2002 roku Adam Małysz, najbardziej utytułowany skoczek narciarski w historii nie tylko polskiego ale i światowego sportu, zdobył dwa medale – srebrny i złoty. Zwycięzcą zawodów na średniej i dużej skoczni został wtedy 20-letni Szwajcar Simon Ammann. Kolejne dwa medale, srebrne, Adam Małysz przywiózł z Vancouver w 2010 roku – zdobył je w skokach na skoczni normalnej i na skoczni dużej. Polak cztery razy zwyciężył w klasyfikacji generalnej zawodów Pucharu Świata. Zakończył karierę w 2011 roku i dziś startuje w rajdach samochodowych np. w Dakarze. „Orzeł z Wisły” przyznał jednak niedawno w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że oddałby swoje cztery medale olimpijskie za jedno złoto.

KAROLINA KOWALSKA

Niezwykły kask

Kamilowi Stochowi, który na skoczni normalnej K-95 zdeklasował w  Soczi rywali, jak sam twierdzi, szczęście przyniósł kask z symbolem polskiego lotnictwa – biało-czerwoną szachownicą. By użyć tego symbolu skoczek dostał zgodę prezydenta RP oraz ministra obrony narodowej Polski.

Szachownica jest od 1918 roku symbolem polskich sił powietrznych, pojawiała się także na samolotach polskich pilotów walczących w czasie II wojny światowej w Bitwie o Anglię.