Złote Igrzyska Polaków

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi zakończyły się dla Polaków rekordowym dorobkiem medalowym. Polska zajęła 11 miejsce. Sportowcy zdobyli 4 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy. Podczas jednych Igrzysk w Soczi Polacy wywalczyli więcej złotych medali niż w całej historii dotychczasowych startów na olimpiadach od 1924 roku.

Prognozy dotyczące szans medalowych Polaków w Soczi, które mówiły o trzech medalach, sprawdziły się w stu procentach. A nawet rzeczywistość okazała się piękniejsza niż prognozy. Nie obyło się jednak bez emocji.

Dramatyzmu występom Polaków na Igrzyskach w Soczi dodało ujawnienie zdjęcia rentgenowskiego złamanej kości stopy najlepszej polskiej biegaczki narciarskiej Justyny Kowalczyk. Jednak pomimo ogromnego bólu Kowalczyk zdeklasowała rywalki w biegu na 10 km techniką klasyczną i została mistrzynią olimpijską.

Bohaterem narodowym został Kamil Stoch, zdobywca dwóch złotych medali na skoczni normalnej K-90 oraz dużej K-120. Cała Polska wstrzymała oddech po drugim jego skoku na dużej skoczni. Stoch prowadził po pierwszej serii, ale drugi skok był krótszy o metr (132,5 m) od próby Noriakiego Kasai. Wygrał jednak z Japończykiem o 1,3 punkta. W ten sposób Kamil Stoch został trzecim w historii skoczkiem narciarskim, po Mattim Nykanenie i Simonie Ammanie, podwójnym złotym medalistą Igrzysk.

Justyna Kowalczyk

Jednym z najbardziej emocjonujących momentów Olimpiady w Soczi było także oczekiwanie na wynik biegu na 1500 metrów mężczyzn w łyżwiarstwie szybkim. Zbigniew Bródka był już na mecie i nerwowo obserwował zegar, na którym miał się wyświetlić czas przejazdu Holendra Koena Verweija. Obaj zawodnicy wjechali na metę w identycznym jak się początkowo wydawało czasie 1 min 45 sek. Jednak dokładny pomiar komputerowy wykazał, że Polak wyprzedził Holendra o 0,003 sekundy, a więc jakieś 4 cm. - To był bieg idealny – stwierdził potem w jednym z wywiadów złoty medalista Bródka.

Zbigniew Bródka zdobył w Soczi jeszcze brązowy medal w wyścigu drużynowym wraz z Konradem Niedźwieckim i Janem Szymańskim. Trzeci medal – srebrny – zdobyły panczenistki również w biegu drużynowym. W ten sposób polscy łyżwiarze szybcy po raz pierwszy w historii startów na Igrzyskach Olimpijskich wywalczyli 3 medale na jednych zawodach.

Zbigniew Bródka

Nie tylko polscy sportowcy uczestniczyli w Olimpiadzie w Soczi. Nie zabrakło na przykład polskich sędziów. Konkurencje par sportowych w łyżwiarstwie figurowym sędziowała Anna Sierocka, natomiast występy par tanecznych oceniała jako kontroler techniczny Halina Gordon-Półtorak, obecna szefowa komisji tańców Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej. Wątków polskich w Soczi było więcej. Wielokrotny mistrz Polski w łyżwiarstwie szybkim Paweł Abratkiewicz pojawił się jako trener reprezentacji Rosji. Jego wychowanką jest m.in. Olga Fatkulina, zdobywczyni srebrnego medalu w Soczi na dystansie 500 m.

Polacy dbali także o to, by kibice w Soczi miło spędzali czas podczas zmagań sportowców. Polscy DJ-e Michał Sieczko i Dariusz Ślęzak tworzyli opraw ę muzyczną i zagrzewali tłumy podczas wszystkich konkursów skoków narciarskich. Wśród piosenek, przy których tańczyli kibice, znalazły się więc także polskie przeboje.